Švihument #5 - Lucky proměna motivuje tisíce Šviháků

Švihument 5 - Lucky proměna

Lucka není žádná švihací rychlokvaška. Navíc patří do našeho Švihangers týmu. Švihá s námi už pěkně dlouho a nutno říct, že stále pravidelně. Ale nebylo tomu vždy tak. Hlavně díky švihání se z téměř stokilové věčné dietářky stala zdravá sportující dáma, která zhubla bezmála 30 kg. Dá se říct, že jí to kompletně změnilo život. Jak je to možné? Mrkni na Švihument číslo 5 (žije)! ⬇️

Švihument pro dobrou věc

Naše Švihumenty jsou o zajímavých životních příbězích, ale taky pro dobrou věc. Na konci každého Švihumentu děláme společnou challenge a pak přispějeme handicapovaným dětem přes spolek Srdce na pravém místě. Chceš taky přispět? Můžeš tady ➡️ číslo transparentního účtu: 2800727944/2010. Za každou korunu ti moc děkujeme a teď si užij Švihument.

Startovní pozice 0, na váze 98 kg

Lucka byla sportem nepolíbená. Tělocvikům se vyhýbala i kvůli alergiím. Co tělák, to úleva. Později to dospělo do stavu, kdy se jí na váze objevila číslovka 98. Nebylo jí to jedno a chtěla s tím začít něco dělat. Jenže, se z ní stala „věčná dietářka”, která zkusila ledacos, ale u ničeho pořádně nevydržela. 

Všichni jí říkali: „Začni běhat. To je nejlepší.” Jenže dle svých slov to pro ni bylo nepředstavitelné. Ohromně se styděla, že by měla jít v takové „formě” sportovat mezi lidi. Styděla se i před manželem a před dětmi. Ale skákat přes švihadlo přece můžeš klidně doma (viz bod 8 v článku 10 výhod skákání přes švihadlo). A právě to bylo hlavním důvodem, proč si ho pořídila. 

Lednová challenge jí změnila život

Lednovou challenge jsme začali pořádat, abychom změnili život k lepšímu především dětem, na které se díky challenge přispívá. Teď už víme, že Lednová challenge má ještě větší sílu. Ale pojďme to vzít od začátku. 

Lucka na švihadlo a Švihej poprvé narazila někdy v roce 2019, kdy na ni vyskočil jeden z našich příspěvků na Facebooku o výhodách skákání přes švihadlo. Učarovalo jí tohle video ➡️

Dlouho váhala, a tak pročítala naše články a sledovala videa, až si švihadlo pořídila. Jenže jí to nešvihalo moc dlouho. Po pár pokusech švihadlo letělo do šuplíku do doby, než se dozvěděla o naší (první) Lednové challenge. I když sama nevěřila, že to zvládne, rozhodla se do toho jít

Nakonec vydržela švihat celý měsíc. Oproti prvním pokusům Lucku nyní motivovalo zapisování počtu přeskoků a tím pádem její pokroky. „Když jsem první den zvládla 23 přeskoků a desátý 30, viděla jsem ten progres. A to mě motivovalo skákat dál,” vysvětluje Lucka, kde nastal zlom. Navíc si po Lednové challenge stoupla na váhu a měla 3 kg dole. To jí na motivaci ještě přidalo. Téměř po roce ale přišla krize. Lucka střídala dokola tři druhy přeskoků a jednoduše ji to přestalo bavit. Naštěstí přišel čas další Lednové challenge, která ji nakopla podruhé. A už to jelo. 

 

Čísla: kila, kalorie, tabulky

Jak to tu čteš, můžeš si všimnout, že tu lítají samá čísla. To není náhoda. Lucka je tak trochu přes čísla. Počítala si přeskoky, naháněla spálené kalorie, shozená kila... A kromě švihání se Lucka chtěla naučit taky správně jíst. „Já jsem byla taková, že jsem se vždycky trochu nasnídala (někdy ani to ne), přes den jsem něco uzobla a večer jsem snědla, na co jsem přišla. Hlavně brambůrky…” dodala ke svému původnímu stravovacímu stylu, který nebyl úplně zdravý.

Při snaze změnit způsob stravování narazila na Kalorické tabulky, kam si vše poctivě zapisovala. Co snědla, to si zapsala. Jak sama říká, „byla to hra s čísly”. Kalorické tabulky používá dodnes, aby měla kontrolu sama nad sebou. I když je přesvědčená, že by to zvládla i bez nich.

Žádné zkratky zkrátka neexistují

„Vydrž, vytrvej, nevzdávej to. Protože žádné zkratky neexistují.” Zní to jako klišé, ale celý ten vtip spočívá v konzistenci. A taky v disciplíně. Postupně Lucka ke švihání přidala procházky, cvičení doma a k tomu i cvičení ve fitku. Protože pravidelné posilování je pro švihání taky velmi důležité. 

Dneska zvládá spoustu triků, učí se stále nové a hlavně ji švihání pořád baví. Protože vždycky je co se učit, i po letech. Máme to tak stejně. Jak můžeš vidět, Lucka se ve švihání našla a my z toho máme neskutečnou radost. Má náš obrovský obdiv. Smekáme, Lucko!

Lucka má pro vás na závěr Švihumentu vzkaz: „Když už se pro něco rozhodneš, jdi si tvrdě za tím a neohlížej se na okolí.”  Tohle klidně podepíšeme.

Švihument 5 Lucka Čudová

Marek Vaněčekspoluzakladatel Švihej.cz

Lucka je neuvěřitelný dříč. Motivuje ostatní makat, na svém profilu na Instagramu pravidelně přidává příspěvky o stravě a švihání a taky nám pomáhá tvořit workouty se švihadlem. Je radost pohledět, jak se mentálně i fyzicky posunula. Respekt.