Jak počítat přeskoky přes švihadlo
Aktualizováno: Proč vlastně počítat přeskoky? Je to fajn hned z několika důvodů. Počítání přeskoků si můžeš všimnout hlavně při Lednové švihadlové výzvě, kdy se společně snažíme o rekord, ale pomůže to i tobě samotnému. Díky počtu přeskoků můžeš totiž sledovat svůj progres. Budeš díky tomu vědět nejen, kolik toho naskáčeš, ale také jak rychle. Mrkni na nejspolehlivější metody.
Skoč na metodu počítání přeskoků, která tě zajímá nejvíce 👇
Proč počítat přeskoky přes švihadlo
Už jsme ti to nastínili v úvodu. Přeskoky společně počítáme každý rok během Lednové švihadlové výzvy, kdy se vždy snažíme překonat rekord předešlého ročníku. Můžeš je ale zapisovat ve Švihej portálu po celý rok. Pojí se k nim i další výzvy a taky můžeš v portálu sledovat svůj celkový našvihaný progres.
Počet přeskoků se ti také hodí, když se pokoušíš o svůj osobní rekord. Vybereš si nějakou disciplínu, třeba dvojšvihy (DU’s) a snažíš se pokořit 50, 100, 200 a tak dále. Kromě samotného finálního počtu přeskoků ti počítání může ukázat tvou rychlost. Říká se tomu baseline - počet přeskoků za jednu minutu. Čím více budeš trénovat, tím vyšší bude tvůj baseline. To se ti může hodit také při jedné metodě počítání přeskoků. Ale o tom až níže.
Počítadlo přeskoků ve Švihej portálu
Vyvinuli jsme novou funkci ve Švihej portálu, kterou spouštíme spolu s Lednovou švihadlovou výzvou 2025. Od 1. ledna 2025 najdeš v portálu pod žlutou tužkou počítadlo, které bude přeskoky počítat za tebe a rovnou ti je pak zapíše do portálu. Slušný, co? Náš produkťák Martin se fakt vyznamenal. Koukni na video. 👇
Jak to funguje? Budeš k tomu potřebovat telefon, tablet či notebook s kamerou a s připojením k internetu a samozřejmě registraci ve Švihej portálu. Pomocí žluté tužky v portálu, kterou najdeš vpravo dole (viz obrázek), počítadlo zapneš. Vybereš si ze dvou módů. Volný trénink a odpočet. Zatímco při volném tréninku skáčeš bez jakéhokoliv limitu, u odpočtu si nastavíš, jak dlouho chceš skákat nebo kolik přeskoků chceš našvihat a na displeji uvidíš odpočet.
Zařízení postavíš před sebe tak, aby ses viděl/a v celém záběru. Dokud se na displeji vidíš dobře ty, vidí tě dobře i naše počítadlo. Kamera tvého zařízení určí jednotlivé body na těle (ramena, kolena apod.) a dokáže snímat změny pozic těchto bodů a podle toho určovat, jestli a jak skáčeš.
Počítadlo tak umí kromě počítání přeskoků počítat také čas, tempo, čistý a hrubý čas cvičení a výsledky ti rovnou zapíše do portálu. Počítadlo zvládne počítat klasické základní přeskoky snožmo, boxer step, střídání nohou a tak dále. Neboj, video ze švihání se nikam neukládá. Slouží pouze k počítání přeskoků.
Vyzkoušej to a dej nám vědět. Samozřejmě budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, abychom mohli počítadlo do budoucna vylepšit. Plánujeme na něm spoustu dalších funkcí a vychytávek. Své podněty prosím posílej skrze tlačítko „Hlášení podnětů a chyb“ přímo v portálu.
Ještě bychom rádi k počítadlu dodali, že se jedná o experimentální funkci ve vývoji a že některé pomalejší či starší telefony s ní mohou mít problém, protože je to poměrně náročné na výkon telefonu.
Odhad počtu přeskoků pomocí baseline
Už jsme to nakousli. Celkový počet přeskoků můžeš spočítat pomocí odhadu. Nejprve zjistíš svůj baseline - kolik přeskoků zvládneš naskákat za minutu, a poté vynásobíš počtem minut, které našviháš.
A jak spočítat baseline? Jednoduše se natoč, jak skáčeš jednu minutu. Poté přeskoky spočítej a máš to. Mysli na to, zda se snažíš o svůj rekordní baseline nebo jedeš pohodové tempo, které vydržíš švihat i půl hodiny. Pokud při odhadu počítáš se svým rekordním baselinem, přeskoky se budou pravděpodobně dost lišit od reality, protože třeba 20 minut v tomhle býčím tempu asi nedáš.
Ukažme si to rovnou na příkladu. Dejme tomu, že našvihám v pohodovém tempu 150 přeskoků za minutu a švihal jsem 15 minut. 150 přeskoků tedy vynásobím 15 minutami a vyjde mi číslo 2 250 přeskoků. Pokud skáčeš déle a děláš do toho pauzy, nezapomeň je od doby švihání odečíst. Například dejme tomu, že celkový čas tréninku bude 20 minut, kdy pojedeš stylem 30 sekund skákání a 30 sekund odpočinku. Pokud víš, že tvůj průměrný baseline za minutu je 150 přeskoků, znamená to, že za 30 sekund skákání stihneš 75 přeskoků. Když to pak vynásobíš počtem sérií, které odmakáš, tak ti to vyjde na 1 500 přeskoků za celý trénink.
V každém případě není tato metoda tak přesná jako počítadlo nebo jiné metody, ale jako odhad to stačí. Počítání tempa se ti hodí třeba při kondičním švihání. To skrývá v sobě celou řadu benefitů. Objev je všechny v článku Kondiční skákání přes švihadlo: Proč se mu věnovat a jak na to.
Počítání přeskoků pomocí aplikace na hodinkách
Moderní metodou počítání přeskoků přes švihadlo, kterou používá hodně Šviháků z našich řad, jsou aplikace na chytrých hodinkách. Dle zkušeností našich Šviháků víme, že nejvyužívanější hodinky jsou Apple Watch, Garmin, Samsung a Xiaomi. Aplikace už dokážou měřit poměrně přesně, ale problém může nastat, když jedeš dvojšvihy, trojšvihy nebo triky, kde šviháš do strany (senzory v hodinkách tento pohyb neregistrují).
Apple Watch
Mezi svými aktivitami zahrnuje švihadlo, ale pozor. Nepočítá přeskoky, pouze čas, který věnuješ skákání (takže nevím, proč to tu vlastně zmiňujeme 😅). Za nás doporučujeme stáhnout aplikaci Yao Yao (otestováno námi), která je sice placená (79 Kč), ale za nás prověřená a spolehlivá.
Garmin hodinky
U těchto hodinek je možné si vytvořit v aktivitě pod kardiem přímo aktivitu skákání přes švihadlo. My jsme ale testovali aplikaci Jump Jump, kde jsme byli překvapení, jak přesně měří. Doporučujeme.
Samsung a Xiaomi hodinky
Novější typy hodinek mají ve své aktivitě zakomponováno přímo švihadlo. Jiné značky hodinek a další aplikace nemáme otestovány.
Švihadla s počítadlem
Zmíníme tuhle metodu, protože existuje, ale ZA NÁS NE! 🫣 Testovali jsme několik švihadel s počítadly. Nemůžeme říct, že by počítaly špatně. U skákání snožmo a podobných jednoduchých triků měří poměrně přesně. ALE! Kvalita, odolnost, výdrž, rukojeti, lanko a vlastně celkově je to neměřitelné s našimi švihadly. Jsme spíše zastánci počítání si tempa a vědět, v jaké rychlosti se pohybujeme. Někdy je ten mozek třeba zapojit. Zkrátka kvalita švihadel je pro nás na prvním místě.
PS: Nezapomeň se před šviháním vždycky rozcvičit.
Švihadla, se kterými můžeš počítat
Katana Rope 3v1
Spaluj kalorie, uč se základy a zpevni tělo. V balíčku najdeš švihadlo s korálky a nezničitelných rukojetí společně s Kodexem pro Šviháka a přístupem do uzavřené FB skupiny.
Detail produktuGladius Rope + 6 tréninků
Nalož si pořádně i na horní polovinu těla a dopřej si tvrdý trénink. Gladius je zátěžové švihadlo s těžkým lankem, které ti pomůže vyšvihat svaly z oceli. Součástí je 6 tréninků různé intenzity, které tě donutí dřít.
Detail produktuKatana Rope - korálky
Nauč se rychleji techniku a triky. Naše nejoblíbenější švihadlo z korálků a nezničitelných rukojetí při švihání skvěle drží tvar. Ideální pro začátečníky, pokročilé i pro děti.
Detail produktuTomáš Vaněčekzakladatel Švihej.cz
Doporučuji ti vyzkoušet počítadlo v portálu. Za nás pak doporučujeme baseline nebo chytré hodinky. Přeskoky si počítáme hlavně při Lednové challenge nebo když se třeba pokoušíme o rekord v dvojšvizích, i když zrovna u nich nefungují appky vždy správně.