Jak si vybrat švihadlo?

Není švihadlo jako švihadlo. Každý druh má jiný účel, konstrukci a váhu. Pokud se chceš stát Švihákem a tápeš s výběrem, tady jsi správně. Srovnáme jednotlivé typy a pomůžeme ti vybrat to pravé. Jdeš do toho?

Máš velká očekávání a cíle. Chceš být rychlejší, vysekanější, whatever…ale když šlápneš s výběrem vedle, buď hledáš znovu jiné,  nebo švihadlo hodíš někam, kde ho za dalších pár let najdeš a necháš ho tam stejně dál hnít. A krásu švihadla tak nikdy nepoznáš. My ti v rozhodování pomůžeme.

Průvodce výběrem švihadla

Jaká švihadla nabízíme a jejich specifikace

1. Švihadlo s PVC lankem (výkonnostní skákání)

PVC lanko je skvělá volba pro výkonnostní a kondiční skákání = lanko je spíše svižnější. Jaký máš skill, tak rychle jsi schopný ho roztočit. My zvládneme PVC lanko roztočit až na rychlost 5 švihů za sekundu.

Co s ním můžeš skákat: základy (snožmo střídat nohy), footwork, triky, rychlost, dvojšvihy, trojšvihy, víceméně cokoliv :)

Švihadlo s PVC lankem by sis měl vybrat, pokud se chceš ubírat cestou výkonnostního skákání a spalování kalorií. Porovnání: váha PVC lanka 80 g / váha zátěžového lanka BRUT Rope 280 g.

Na výběr máme PVC lanko o průměru 5 mm a 4 mm. 4 mm lanko je lehčí, tudíž méně náročnější než 5 mm. Jako benefit považujeme nebolestivé švihnutí a menší bolest svalů při švihání. 5 mm lanko je těžší a lépe drží při skákání tvar, doporučujeme ho švihákům, kteří rádi více procítí svaly (my dva s bráchou na něj nedáme dopustit).

„Máme jedno z nejlepších lanek na světě, které se nekroutí a se kterým můžeš skákat i na betonu (ze zdravotních důvodů tento povrch nedoporučujeme, ale někdo nemá na vybranou). Vezmi ale na vědomí, že betonový povrch oproti šetrnějším povrchům (guma, parkety..) zkracuje životnost lanka." Univerzální švihadlo pro všechny –  DOPORUČUJEME (používáme my).

Kritéria: 1 nejmíň / 10 nejvíc
Rychlost: 78
Triky: 7
Tvar lanka při skákání: 7
Životnost: 7
Bolestivost při švihnutí: 8

Nevýhoda: V zimě lanko tvrdne a ztrácí ohebnost, zkracuje se životnost lanka, PVC není nesmrtelné (možnost pořízení náhradního lanka).
Katana Rope 3v1
Katana Rope 3v1, Video-manuál, švihadlo a přístup do uzavřené FB skupiny, hubnutí, spalování tuků, cvičení, workout, pro začátečníky
Katana Rope Basic
Katana Rope Basic s PVC lankem, svižnější skákání vhodné pro začátečníky.

2. Zátěžové švihadlo (dřina a vyšší intenzita)

Při skákání se zátěžovým švihadlem jsou tréninky náročnější, rozvíjíš silovou vytrvalost a více zapojíš svaly horní poloviny těla. Zátěžová švihadla jsou charakteristická svou vyšší hmotností lanka. Lanko má průměr 10 mm a váží 280 g.

Co s ním můžeš skákat –  základy, footwork, dvojšvihy, základní triky (arm-crossover + side-swing). Těžké lanko si vyber, pokud se chceš skákáním co nejrychleji zrušit (zamakat si)více zapojit svalyzesílit, zrychlit, zlepšit grip (sílu úchopu). My zátěžové švihadlo používáme, když chceme zrychlit nebo když chceme pumpnout bicáky :-D.

Nevýhoda: Se zátěžovým švihadlem si nezaskáčeš triky a nevydržíš s ním skákat dlouho. Na našem webu najdeš zástupce zátěžového švihadla – BRUT ROPE.

Kritéria:
Rychlost: 56
Triky: 4
Tvar lanka při skákání: 45
Životnost: 6
Bolestivost při švihnutí: 10
Nevýhoda: V zimě lanko tvrdne a ztrácí ohebnost, bolest při švihnutí.

3. Švihadlo s korálky (technika a zábava)

Jsou specifická svou nižší rychlostí a učí kontrolovat švihadlo  učitel techniky vhodné do začátku. Na druhou stranu jsou spjatá s experimentováním a triky.

Taktéž je vyhledávají hodně pokročilí, kteří rádi zkouší a učí se těžší triky. Nepotřebují se vracet k rychlejšímu PVC lanku, protože jsou schopni vyvinout rychlost díky propracované technice.

Hodí se do zimy při skákání venku, jsou odolné i na betonu (ze zdravotních důvodů tento povrch nedoporučujeme, ale někdo nemá na vybranou) a díky své barevnosti jsou dobrým parťákem také pro děti.

Korálky jsou správnou volbou, pokud se chceš skákáním bavit. Poskytnou ti totiž největší možnosti rozvoje. Navíc jsou ekonomické, takže pokud korálek praskne, můžeš ho jednoduše nahradit. To stejné platí taky o lanku, které stojí pár korun. Pro malé děti do 140 cm máme speciální kratší korálkové švihadlo společně s motivační hrou Švihejland.

Kritéria:
Rychlost: 45
Triky: 10
Tvar: 10
Životnost: 10
Bolestivost: 5
Katana Rope Korálkové
Katana Rope korálkové, triky, technika, kontrola, flow.
Korálkové švihadlo děti
Korálkové švihadlo pro děti, lepší vnímání zvuku o zem, barevné varianty budou děti bavit!

4. Rychlostní švihadlo

Rychlost, toť vše!

Pro milovníky rychlé jízdy: dvojšvihy na čas, trojšvihy, i čtyřšvihy (ty my nezvládneme). Mají ocelové lanko, které je specifické extrémně vysokou rychlostí. Vhodné pro šviháky, kteří potřebují udělat co nejvíce dvojšvihů za určitý čas např. při CrossFit.

Nevýhoda:  Nenaučíš se s ním správnou techniku a na triky můžeš zapomenout. Doporučujeme pouze extrémistům, milovníkům rychlosti a těm, kteří se chtějí naučit 2švih/3švih, zástupce Bullet Rope.

Kritéria:
Rychlost: 10
Triky: 1
Tvar: 8
Životnost: 2
Bolestivost: 8
Bullet Rope
Bullet Rope rychlostní švihadlo s ocelovým lankem s brutální rychlostí švihání. Doporučujeme na CrossFit.

5. Pořád nevíš, jak vybrat?

Stanov si svůj CÍL! A podle toho se rozhodni... Jak může vypadat takový cíl?

1. Chci se švihadlem bavit, skákat pravidelně, zkoušet triky, nové věci, posouvat se technicky, pálit kalorie, hubnout.
Vyber si Katana Rope s PVC

2. Chci makat na technice, zlepšovat se a postupně zkoušet těžší triky. Chtěl bych ale taky zhubnout a posílit tělo.
Vyber si Katana Rope korálkové

3. Se švihadlem nechci zkoušet triky, chci se s ním rychle zničit a zapojit více svaly horní poloviny za kratší čas.
Vyber si zátěžové švihadlo Brut Rope

4. Švihadlo chci používat pouze na dvojšvihy, trojšvihy nebo chci udělat co nejvíce přeskoků za co nejkratší čas.
Vyber si rychlostní švihadlo Bullet Rope


 

Častá otázka  Katana Rope 3v1, nebo Katana Rope Basic?

Doporučujeme Katana Rope 3v1. V balení totiž nedostaneš pouze švihadlo, ale také obdržíš výukový program pro začátečníky a přístup do uzavřené Facebook skupiny, kde je skvělá komunita více než 3000 Šviháků. Můžeš se zde dozvědět několik věcí ohledně skákání, tipů a triků nebo třeba nahrát své video ze skákání a nechat si poradit. Velkým benefitem je, že můžeš čerpat výhody Švihej komunity (např. motivace, videa, tipy, slevové kupóny).

Kdy Katana Rope Basic? Když vím, že výukový program ani přístup do uzavřené Facebook skupiny nevyužiji.


Jaké lanko u Katana Rope vybrat

4 mm lanko je lehčí a doporučujeme ho ženám. 5 mm lanko je těžší, lépe drží při skákání tvar a doporučujeme ho těm, kteří rádi více procítí svaly.

Tady jsi správně, Šviháku! Korálkovou Katana Rope   všem doporučujeme. Ideální na zkoušení triků a pilování techniky. Korálky spolu s naší vymazlenou rukojetí je dokonalost, kterou musíš mít v ruce.

Dokážeš skákat klidně i hodinu v kuse, protože ten trik, který během tréninku budeš zkoušet, prostě budeš muset zvládnout :-D A víš, co se stane, když budeš skákat hodinu v kuse? Budeš zpocený jak prase, budeš pálit kalorie, posilovat, postupně hubnout... a to chceme, ne?!

Pokud si seš tímhle cílem jistý, tak jdi do zátěžového švihadla a tvé svaly pocítí peklo! Vhodné pro zpevnění těla, zesílení, zlepšení síly úchopu, posílení břicha, ramen a zad. Tvůj trénink bude mnohem intenzivnější.

Hodí se např. do kruhových tréninků, kdy chceš šlapat do vysoké intenzity. Brut Rope slouží také jako doplněk k tvé výbavě švihadel, když chceš kombinovat lehčí a pak těžší lanko.

Pro tyto účely vyber Bullet Rope, ale za nás nedoporučujeme. Pokud nemáš zvládnutou techniku, tak tě rychlost ovládne, ty budeš kazit a skákání tě přestane bavit.

Vhodné pro extrémní rychlost. Provádění dvojšvihů, trojšvihů nebo rychlostních věcí.

Naše zkušenosti

My švihadla střídáme a víme, které na co použít. Nejčastěji používáme korálkové švihadlo a PVC lanko. Občas si zpestříme trénink zátěžovým švihadlem. Nepoužíváme příliš rychlostní Bullet Rope, protože nás nudí. Ale když jsme se učili trojšvih, stalo se na chvíli naším kámošem :-D. Ale už se nebavíme. Haha. Konec hlášení.

MY DOPORUČUJEME:

Hubnutí a technika
Katana Rope 3v1, Video-manuál, švihadlo a přístup do uzavřené FB skupiny, hubnutí, spalování tuků, cvičení, workout, pro začátečníky
Katana Rope 3v1
Chceš spalovat kalorie, zlepšit kondici, zpevnit tělo a potit krev? Spolu se švihadlem v balíčku najdeš video-manuál a přístup do FB skupiny.
Zesílení
Brut Rope, intenzivní trénink, zapojení celého těla, svaly, zesílení, zpevnění, core, objem
Brut Rope
Máš rád těžší věci? Co si nabombit vršek těla (ano, včetně bicáků)? Pozor, s naším zátěžovým švihadlem ale zapojíš i nohy. Takhle chutná dřina!
Zábava a triky
Katana Rope korálkové, triky, technika, kontrola, flow
Katana Rope KORÁLKOVÉ
Baví tě pohyb, technika švihání a chceš se naučit triky? Pokud se švihadlem chceš makat dlouhodobě, vybudovat si svůj švihácký styl, vyber si korálky.