Vývoj švihadla Katana Rope trval víc než rok. Jak to celé probíhalo?

Celý vývoj švihadla Katana Rope nám trval více než rok. Strávili jsme stovky hodin na každičkém detailu. Cíl byl jasný - vytvořit našim Švihákům bezkonkurenční pocit ze skákání. A výsledek? Ten musíš vyzkoušet na vlastní kůži. Za vymatleným produktem Katana Rope 3v1 si hrdě stojíme!

Vývoj, balení, budoucnost Katana 3v1

Zajímá tě více do detailu, jak takový vývoj švihadla probíháPojď s námi na to ↓

Prototypy 0  Různých prototypů 20 0 Video hovorů 21 0 Rozbitých rukojetí 22 0 Dní vývoje 23 0 Otáček při testování

 

Jak jsme začali?

Byla, nebyla malá ostravská speciálka na švihadla aka Švihej a ta se rozhodla vyvinout něco speciálního. Něco, co nemá každý. Oka, oka, dost! Nebudeme o sobě psát ve třetí osobě. kisspng-emoji-happiness-emoticon-smiley-emoji-5abb3389a01696.8135826815222178656557

Chtěli jsme vyrábět vlastní švihadla, která by splnila naše přání mít precizní produkt, se kterým bude hrdě švihat celé ČESKO 🇨🇿 a my se o něj budeme moci opřít. Protože ale Tomáš s Markem byli nejen skvělí Šviháci, ale i profesionální trenéři boxu a tenisu, neměli prostor se věnovat vývoji švihadla naplno a oslovili Martina. („What? Cože? Tento článek psal Martin. My bychom žádný vývoj sami nezvládli, tak jsme potřebovali profíka.“) Sedli jsme si jako prdel na hrnec a domluvili se na spolupráci na vývoji a výrobě pro nás nejideálnějšího švihadla na světě. Zde padla první slova o Katana Rope.

Cíle vývoje

Našim společným cílem bylo vytvořit ergonomicky dokonalé švihadlo, které dokáže začínajícím i pokročilým Švihákům nabídnout bezkonkurenční pocit ze skákání. Pro splnění tohoto cíle byl zvolen specifický design s průřezy v rukojeti, drsnějším povrchem a drážkami, které umožňují pohodlné držení i při dřině, do které se se švihadlem dostaneš. Dalším specifickým prvkem rukojeti švihadla je jeho délka, která zaručuje zkrátka jiný pocit ze švihání než všechna dostupná konvenční švihadla.

Délka rukojeti

IMG_4830   bdf5ef2f-7d9f-47b5-9619-dfb2696ab27b

Zákaznická spokojenost je pro nás TOP priorita, a proto jsme zvolili jako materiál polypropylen se zdravotním atestem. Pro výrobu jsme vybrali zlaté české ručičky u lokálních výrobců, u kterých jsme měli jistotu, že se s nimi domluvíme na kvalitě rukojetí a v případě problémů jsme schopni situaci okamžitě řešit.

Proč jsme se rozhodli jít do rizika s vývojem švihadla

Když jsme se Švihej začínali, zaměřovali jsme se na kvalitu švihadel našich partnerů, ke kterým jsme měli maximální důvěru. Nicméně tím, jak jsme se vyvíjeli my, jsme začali objevovat nedostatky u našich starých švihadel a tudíž i příležitosti, jak bychom švihadla mohli vylepšit. Chtěli jsme zhmotnit naši ideální představu švihadla s nekompromisními parametry jako délka, držení a odolnost. Zároveň by nám naše vlastní švihadlo dalo maximální tvůrčí příležitost a kontrolu nad dodávkami a kvalitou našich produktů.

Srovnání versa trainer a rope masterr   Tvorba a prototypování švihadla

Tvar rukojeti

Tvar rukojeti jsme chtěli navrhnout tak, aby vyhovoval jak Švihákům, tak Švihandám. Optimální průměr rukojeti, snížená váha a textura povrchu, která se kombinuje s drsností šmirgl papíru a s jemností hedvábného šátku Geiši kisspng-emoji-happiness-emoticon-smiley-emoji-5abb3389a01696.8135826815222178656557. Příčné drážky zase brání vypadnutí rukojeti z unavených prstů během ukrutného tréninku, které si právě užíváš. 

Aby naši rukojeť mohl přejet i tank, tak jsme přidali zátku, která zvýší pevnost a odolnost. Ty pak s rukojetí můžeš házet, šlapat na ni, přejíždět ji autem... ale ona pořád drží (Vsuvka z Pelíšků: „Komu tím prospějete, co?!“ odolnost můžeš sám otestovat) kisspng-emoji-happiness-emoticon-smiley-emoji-5abb3389a01696.8135826815222178656557 Důkaz místo slibů zde:

IMG_4909   b9a3f681-fe49-45af-a6bb-48ad57254005   IMG_4918

Engineering

Protože jsme chtěli Katanu lehoučkou a zároveň extra pevnou, rozhodli jsme se využít moderních výpočetních metod, která nám s návrhem ideálního tvaru pomohla. Tato metoda odebere z rukojetí „nepotřebný materiál“. Takto jsme rukojetím vtiskli náš osobitý styl a design, který nikde jinde na trhu nenajdete. Katana rope je jen jedna na světě!

Výsledek topologické optimalizace, která „vyžrala“ nepotřebný materiál. Právě tato výpočetní metoda vtiskla Kataně její osobitý styl.

Průřez rukojeti graficky KatanaKatana topologicky

Prototypování

V době, kdy jsme věděli, co chceme vytvořit, nastala fáze prototypování, při které naše 3D tiskárny dostaly pěkně do těla. Pro tyto účely se nám opravdu výborně osvědčily 3D tiskárny, které nám dokázaly naše designové návrhy realizovat a okamžitě otestovat. Díky tomuto přístupu jsme zvládli několik designových smyček během měsíce a okamžitě jsme vyhodnotili, kde přidat a kde ubrat. Myslíme si, že nepodařenými vytisknutými prototypy bychom dokázali naplnit pořádný pytel.

Jak šel čas prototypů

IMG_4938   IMG_4939   IMG_4937   fe5fe2ea-a6e7-4ea0-bb5c-860a3089954a

S designem blížícím se sériové podobě jsme nechávali rukojeti tisknout na VŠB (Vysoká škola báňská) na profesionálních práškových tiskárnách, abychom si vyzkoušeli švihadlo při vyšších výkonech. Přece jen standardní domácí tiskárna netiskne materiál s nejvyšší pevností a s nejvyšším detailem, který lze docílit právě těmito výkonnými profi tiskárnami. Opět se nám výborně osvědčily kontakty z našich minulých projektů a proto nám firma Invent Medical, u které jsme tiskli, vycházela a stále vychází vstříc flexibilními dodacími lhůtami.

Jedny z prvních katan vytištěné na profi 3D tiskárně. Zde jsme rozhodovali mezi řešením drážek vs výstupků na rukojetích.
Chybí zde ještě prstenec pod logem, který byl dodán z technologických důvodů později.

IMG_4933   c78d5073-9625-4446-9137-20bac0a95a80_1   

Hledání výrobce

Zalovili jsme v seznamu dodavatelů z našich minulých projektů a narazili jsme na výrobce, který nám byl schopen svou flexibilitou vyhovět a pro naši první sérii Katan navrhnout pro Švihej rozumné podmínky výroby. Byli jsme si jistí, že naše Katana je perfektní produkt, ale pořád v nás hlodal červíček pochybnosti, že nemusí mít prodejní úspěch.

Pro tuto první sérii několika tisíc kusů jsme zvolili jednodušší formu, na které by šly ještě v případě nutnosti ladit nedostatky. Tato forma je hliníková, navržena na výrobu až 20 000 rukojetí a momentálně se již nepoužívá.

Formy pro výrobu švihadel
d9f7a713-310e-484f-868d-1de24ddf643a   IMG_4930   3
 
První série splnila přesně to, co jsme od ní očekávali. Vyladili jsme technologické chyby, vyladili poslední mušky výroby a začali prodávat na e-shopuPo prodejním úspěchu jsme se rozhodli zainvestovat do poloautomatické formy, tentokrát již u většího výrobce, který nám Katanu pomohl ještě vylepšit. Měnily se rádiusy u výstupu lanka, textura povrchu rukojeti pro ještě vymazlenější úchop a materiál za houževnatější verzi. Do rukojeti jsme přidali ještě třešničku na dortu v podobě „zátky“. Postupem času přibyly různé barevné varianty rukojetí i zátek, nu a dále už to znáte.
251024331_259951089433242_4105276964273317984_n   243698006_1690561751138476_1241099022563485282_n   IMG_4946

Testování

Největší respekt z výroby a prodeje našeho vlastního produktu zákazníkům byl z případných reklamací. Těmto nepříjemnostem jsme se chtěli za každou cenu vyhnout. Zákaznická spokojenost a tedy kvalita švihadel je pro nás priorita, a proto jsme se rozhodli testovat rukojeti na profesionálních měřících přístrojích. Švihadla jsme testovali s těmito parametry:

  • 200 otáček za minutu s vysokým zatížením PVC struny
  • Celkově natočeno přes 1,25 milionu otáček na rukojeti

Výsledek: švihadlo obstálo na výbornou (a pokud ho někdo neodmontoval, švihá tam až dodnes happy ...)

Laboratorní testování

Balení

Kromě těchto dlouhodobých zkoušek přišly na řadu i destruktivní testy: přejíždění rukojetí autem, skákání na ně, mrskání s nimi o beton a podobné „crazy“ situace ne úplně standardního chování ke švihadlům. Však to znáte, neovlivníme to, jakej psychouš si švihadlo pořídí - a my mu nemůžeme jednoduše říct, že jsme při výrobě nemysleli i na něj. 🤪

Zde jsme ještě na 3D tisku hledali případné chyby v návrhu testy odolnosti.
Na toto místo jsme se poté zaměřili výběrem materiálu a poté doplněním rukojetí zátkou.
1f2550e1-36e6-45b5-9d4b-3818e81b2343


Obalový materiál

Krabička

Švihadlo jsme brali jako součást systému pro začátečníky i pokročilejší, a proto jsme natočili srozumitelné videonávody, které Švihákům pomůžou vypracovat se až na své maximum. Dodnes se snažíme tyto videonávody průběžně aktualizovat a přidávat tipy, které Šviháci na své cestě řeší, a tím jim co nejvíce usnadnit jejich progres.

Jako vstup na VIP playlist člověk použije naskenovaný QR kód z krabičky, a poté si videa může přehrát úplně všude. Tyto návody jsou naše další přidaná hodnota, kterou spolu se švihadlem dostaneš oheň. Chtěli jsme Šviháky mezi sebou propojovat. Vytvořili jsme uzavřenou Facebookovou skupinu, kde spolu naši erudovaní skokani komunikují, radí a inspirují se navzájem.

žaneta scan 3v1

Vývoj balícího konceptu

Původně byl součástí Katany i plastový blistr, který v sobě nesl obě rukojeti a poté i zespodu smotané lanko. Ten jsme ale z důvodu zvýšení efektivity balení Katana Rope vypustili a nyní jsou rukojeti doručovány v uživatelsky přívětivější krabici s návodem a QR kódem vytištěným na vnitřní straně obalu.

Jak šel čas vývoje:

IMG_4934   IMG_4931   IMG_4942   IMG_4927

Krabičky ve finální podobě - stará a aktuální

Starý balící koncept Katana Rope 3v1  Nový balící koncept Katana Rope
 

Budoucnost

Katana nám jednoznačně ukázala, že naše představa o švihadle jako o precizním nástroji pro zlepšení fyzičky a koordinace je správná a víme, jak takový produkt v Česku vyrobit. To nás motivuje ve vývoji dalších druhů švihadel a jiných produktů. Naší dlouhodobou strategií je přenést kompletní výrobu všech švihadel do ČR včetně PVC strun a jiných doplňků. Katanou naše cesta určitě nekončí. Máte se na co těšit Síla

f9462cee-c8eb-45c6-9184-3a338907752d   241162972_4130710383644344_2191718947483956178_n   254662804_406113544329999_5241630753127302794_n

Jestli se ti příběh vývoje našeho vlastního švihadla líbí, budeme moc rádi, když naši myšlenku a produkt pomůžeš šířit dále. Ať už zmínkou na sociálních sítích či mluveným slovem. Případně mrkni na příběh ŠvihejMoc děkujeme, vážíme si tvého zájmu. A teď mazej ŠVIHAT.

Vývoj Katana Rope - náš hlavní produkt vyroben v ČR

Zajímá tě něco extra nebo máš zájem o spolupráci? Napiš nám a my ti odpovíme!

 
Tomáš Vaněčekzakladatel Švihej.cz

Katana Rope je takové naše švihadlové dítě. Ale rozhodně dáme ruku do ohně i za všechna ostatní naše švihadla. S Katanou (jak s PVC, tak s korálkovou) šviháme s bráchou nejčastěji. 💪