Akce ROZHÝBEJME DĚTI od 26.8. do 26.9.!💥

🚚 Doprava zdarma na Dětské švihadlo a Korálkové švihadlo

Merch za zvýhodněnou cenu až o 30 %

Příběh Šviháka Marka

Spoluzakladatel Švihej, bývalý boxer
Přečti si Celý můj příběh

Nakládačka někdy neuškodí

Jsem Marek Vaněček a celý život se věnuji sportu. Od 7 let jsem jako každá mladá puška hrál fotbal. Byl jsem pěkně zavalitý, nebojácný stoper a díky mé povaze (potřeboval jsem chválit) jsem v 11 letech skončil. Během následujícího roku jsem zkoušel další sporty. Házená, florbal a v poslední řadě lyžování, kde mým největším úspěchem bylo, že jsem v závodě porazil holku. U ničeho jsem delší dobu nevydržel. Začal jsem pařit na kompu a nic mě nebavilo. Brácha navrhl, jestli s ním nechci zkusit trénink boxu (na který už chodil). Prvně jsem nechtěl, ale pak jsem (ve zkratce) dostal „přes hubu” a říkal si, že to jen tak nenechám ...

Boxerský život

Od 13 let jsem boxoval a byla to pekelná jízda. Asi nemá smysl tady vše vypisovat, to by nikoho nebavilo číst. Ve zkratce mám 100 odboxovaných zápasů, 2krát se mi povedlo vyhrát titul mistra republiky, dlouhodobě jsem reprezentoval Českou republiku na mezinárodních turnajích, 5krát vyhrál titul extraligy a asi největší úspěch byla účast na kvalifikaci na olympijské hry v Rio de Janeiro 2016 (hihi, to zas tak ve zkratce nebylo).

Boxeři aka mistři švihadla

V boxerském tréninku je švihadlo největší klasika. Skáče se 15 minut na začátku a na konci každého tréninku. Proto se o boxerech říká, že skáčou brutálně přes švihadlo. Ale nikdy jsem nevyužil celý jeho potenciál, jak bych mohl a jak bych ho využil teď –⁠ k větší výbušnosti, rychlosti a lepší koordinaci. Používal jsem ho pouze k zahřátí a uvolnění, jako to dělá 80 % sportovců (bohužel).

Kurz Buddyho

O maximálním využití švihadla mi řekl brácha a doporučil mi kurz od Buddyho Lee. To ve mně vzbudilo zápal. Při studování kurzu jsem přišel na několik extrémně důležitých informací, které využívám do teď –⁠ správná technika, časté zranění, držení těla, jak zapojit švihadlo do tréninku a asi to nejdůležitější –⁠ jak učit ostatní. Postupem času jsme s bráchou nabývali nové zkušenosti ze skokanského světa a praxe a zjistili, že některé informace jsou pro naše Šviháky a skákání mnohem efektivnější než od Buddyho.

Pilný student

„A co škola, Máro?" Mám vystudovaného bakaláře na výšce v Olomouci a finišuji magistra (ja to dám!) - obor tělesná výchova a sport. Upřímně, nebylo to pro mě vůbec easy, ale naučil jsem se anatomii i fyziologii člověka. Úspěch (Poznámka: představ si, že jsem musel splnit zkoušku z aerobiku). Znalosti ze školy jsem pak ale využil k sestavení tréninkového programu a taky k tomu, abych dokázal odpovídat na vaše pekelně složité dotazy týkající se nejen skákání, ale celkově zdravého životního stylu. Když je prostor, tak s bráchou zajedeme po republice a uděláme nějaký ten workshop hlavně pro děti a někdy pro sportovce. Aby věděli, jak začít skákat, jak nastavit délku, jak mít správnou techniku, jak zapojit švihadlo do tréninku a jak se konzistentně zlepšovat.

Cesta ve Švihej

Ze začátku jsem pouze tvořil videa a snažil se lidi vzdělávat ve skákání. Občas jsem něco přidal na Instáč, ale že by to bylo něco promyšleného, to neee. Vždycky jsem měl rád natáčení a stříhání videí (a brácha mě chválí dodnes, že mnou sestříhaná videa se mu líbí nejvíce). Pak se koupila kamera, a dokonce to začalo i nějak vypadat. Video, na které jsem nejvíce pyšný, je 10 výhod skákání přes švihadlo (poznámka: tvorba trvala asi měsíc, znovu bych do toho nešel).

Prošel jsem si taky kompletací produktů, balením a odesíláním objednávek (slušná dřina, hlavně něco nezkazit). Protože občas jsem zapomněl do objednávky přidat např. náhradní lanko nebo pytlík a byl průser.

Celou dobu se starám o zákaznickou péči, dříve jsem odepisoval na e-maily a radil Švihákům, jaké švihadlo si vybrat, jak ho zapojit do tréninku apod. Dodnes beru telefony a snažím se co nejlépe osobně poradit.

S přechodem webu na jiný systém v roce 2018 se starám o fungování webových stránek a zjišťuji nové funkce, které bychom mohli využít i u nás. Třeba skvělá funkce je Balíkobot, která tobě (zákazníkovi) umožní sledovat zásilku.

Dnes se hlavně starám o chod Švihej, abychom ti ve všem poskytli TOP péči a aby celý proces od vytvoření objednávky až po uchopení švihadla do rukou byl naprosto bezchybný.

Tvoření tréninkového plánu

Díky svým zkušenostem ze sportu, kurzů, školy, a hlavně ze skákání jsem naplánoval tréninkový program Padawan, kde chci Švihákům ukázat kondiční stránku skákání. A můj názor na Padawana?

Dali jsme do tvorby srdce. Udělali jsme vše, co bylo v našich silách, aby tě švihání bavilo. 5 týdnů promyšleného tréninku, který tě bude bavit a nad kterým jsme strávili spoustu času.

Největší srandy a faily? Šílená prdel byla nahrávání motivačních keců do audio stop u mě v kuchyni. Jak jsme naprosto přepnutí řvali: „Pojď! Makej! Ty to dáš, Šviháku! Dřeš!” a den po nahrávání mi brácha říká: „Máro, to tam nemůžeme dávat, vždyť tam zníme jak největší psychopati.” A největší chyba? Nahrávání všech tréninků v jednom dni .

Byla to dřina, ale stála za to, protože několik Šviháků už se nás ptá, kdy bude další program.

Moje oblíbené švihadlo

Jednoznačně Katana Rope korálková. A proč? Rukojeť jsme vyvíjeli sami a celé švihadlo je vyrobeno v ČR (byl to dlouhý proces, ale povedlo se nám to! Více o celém vývoji najdeš zde). Ten pocit, kdy držím Katanu v ruce, je nesrovnatelný s ostatními švihadly. Dlouhá rukojeť, díry pro lepší držení, materiál a povrch..přesně tohle potřebuji.

A korálky? Poslední dobou s bráškou zkoušíme složitější triky, které bychom s PVC svižnějším lankem nezvládli. Ten zvuk, když vzduchem sviští korálky a ten pocit, když se ti podaří těžký trik… k nezaplacení.

Cesta za poznáním švihání

Na švihání obdivuji nekonečnou cestu zlepšování se. Skáču už snad 12 let a pořád jsem nenarazil na hranu, kde bych se neměl kam posouvat. Víš, co je zajímavé? Že já se i teď cítím v některých věcech jako začátečník . Představ si, že zkoušíš nějaký trik třeba den, týden nebo měsíc…a po měsíci ho zandáš, cítíš se jak king. Řekneš si: Wow! Ale víš, že ho můžeš udělat i při skákání pozadu? Nebo že ho můžeš udělat na druhou stranu? Nebo na druhou ruku? Nekonečná cesta progressu, kdy musíš vnímat každičkou část svého těla, aby se ti trik povedl. A pokud nedáváš pozor, může to bolet, protože se švihneš

Miluju skákání s bráchou a vzájemné motivování se. Posouvání limitů a pokořování nových triků. Plánování sestav a vyzývání ostatních Šviháků. Inspirovat a vzdělávat ostatní, aby změnili svůj životní styl k lepšímu. To mě naplňuje, motivuje a neskutečně baví. A to je naše filozofie s bráchou - filozofie Švihej.

 

Starší střelec Tomáš

Měl být premiantem třídy, ale magnetka na lednici ho dovedla na cestu dřiny, píle a disciplíny.

Celý můj příběh