Když ti složení švihadla dá víc zabrat než trénink – a proč to teď už je jinak

NEW BRAND - Thumbnails BLOG články (18)

Vzpomínáš si na své první rozbalování a skládání korálkového švihadla Katana Rope? Možná ti to podle návodu nešlo tak rychle, jak jsi možná čekal/a. Někteří Šviháci nám psali, že jim to trvalo dokonce přes 40 minut. Možná i proto, že řada z nich si QR kódu s video návodem ani nevšimla. A právě tyhle zprávy nás v květnu 2023 nakoply k pořádné akci. Pak nastalo nekonečné testování, vymýšlení, navrhování, vylepšování a zase testování. Výsledek? Šviháci návodu rozumí na první dobrou a švihadlo složí daleko rychleji než dřív. 🤩

Proč jsme se do toho pustili?

Tohohle inovačního kormidla se chopil Nik, který má mimo jiné u nás na starosti třeba sociální sítě. Díky zpětným vazbám jsme zjistili, že složení korálkového švihadla není zas taková legrace a taky že to zabere poměrně dlouhou dobu. Je to opravdu tak? To jsme si nejdříve chtěli potvrdit a tak Nik uspořádal testování.

2

Jak dopadlo testování původního návodu

Možná tě napadá otázka, proč ti prostě švihadlo nepřijde už „ready to jump“? Je to jednoduché. Aby se ti skákalo dobře, je potřeba mít správně nastavenou délku švihadla. To je za nás naprosto klíčový faktor – s příliš krátkým švihadlem se budeš švihat akorát do hlavy a naopak delší švihadlo tě bude nutit dávat ruce daleko od sebe, což je samozřejmě špatně. Ale malé zákulisní info: do budoucna je to jedna s vizí, o které se bavíme.

Testovací vzorek:

  • 10 lidí 
  • průměrný věk 29 let (nejmladší 17, nejstarší 50)
  • úroveň nízká až středni znalost švihadel

Schéma původního plánkuSchéma původního plánku

Do testování jsme zapojili 10 lidí různého věku, zkušeností i přístupu ke skládání. Nejmladšímu bylo 17, nejstarší měl přes 50, průměrný věk byl 29 let. Většina nepatřila mezi zkušené Šviháky nebo švihadlové znalce – a tak to pro nás byl ideální vzorek. Každý dostal do ruky korálkovou Katanu a původní návod. A jak to šlo?

Výsledky nás upřímně moc nepotěšily. Průměrný čas skládání byl 19,7 minuty, tedy skoro 20 minut čistého boje se švihadlem. Hned u sedmi z deseti účastníků se opakovalo, že nebylo jasné, že se mají sundavat korálky z lanka. Hodně lidí taky chybovalo při měření délky, zkoušeli to metodou „pokus–omyl“ a často podle vlastního odhadu než podle návodu. Jeden z respondent to dokonce vzal a ustřihl lanko hned v prvním kroku. What? 😅

1

Kde je QR kód?

Zásadní zásek byl i u samotného QR kódu. Jen část lidí si ho všimla hned a využila ho, zbytek si ho všiml později a jeden respondent ho přehlédl úplně. Mnozí si také nevěděli rady se zkrácením provázku a chyběly jim instrukce, jak moc je třeba ho zkrátit. Někteří přidávali uzlíky navíc, jiní byli zmatení, proč v reálu vypadají korálky jinak než na plánku. Často se objevovalo i to, že plánku dávali přednost před videem, ale o to víc pak naráželi na nejasnosti v popisu kroků. Jednoduše řečeno – byl to mix zmatku, nejasností a nutnosti improvizace. A to byl přesně ten moment, kdy nám došlo, že tudy cesta nevede.

Text, video nebo obrázkový IKEA návod?

Jak z toho ven? Řekli jsme si, že když už si někdo koupí švihadlo, neměl by první zážitek připomínat luštění hlavolamu. Jenže jsme narazili na jednoduchou otázku, na kterou ale nebyla jednoduchá odpověď – jak má vlastně ideální plánek vypadat? Má být jen textový? Vizuální? Nebo to celé pojmout jako IKEA návod?

Po téhle zkušenosti jsme se pustili do hluboké analýzy. Strávili jsme hodiny na schůzkách s grafikem a týmem, ladili každý detail a zkoušeli snad deset různých verzí plánku. Nakonec jsme se shodli – chceme vizuálně čistý plánek ve stylu IKEA, ale s doprovodným vysvětlením. Žádné romány, ale přehledné kroky, které zvládne i někdo, kdo ještě včera netušil, že švihadlo může mít návod.

Součástí celé změny nebyl jen samotný plánek, ale i přetočení videonávodů a redesign obalů. Vlastně se dá říct, že jeden jediný návod spustil lavinu dalších inovací. Najednou jsme přemýšleli, co všechno můžeme udělat líp.

3

Nový návod, nové testování. Změna k lepšímu?

Nový plánek jsme nasadili do oběhu začátkem prosince 2024 a hned jsme se pustili do druhého kola testování – tentokrát s podporou Vyšší odborné školy mediální tvorby v Ostravě. Stejně jako v prvním kole jsme oslovili uživatele s různou zkušeností se švihadlem a různého věku. V průměru jim bylo 28 let a jejich úkolem bylo složit Katanu podle nového plánku.

Výsledky nám potvrdily, že jdeme správným směrem. Průměrný čas skládání klesl na 13,2 minuty, lidé se v plánku mnohem lépe orientovali a celý proces působil srozumitelněji. Ukázalo se ale i to, že některé detaily potřebují ještě doladit – hlavně lepší umístění a zvýraznění QR kódu, jasnější měřicí body a doplnění seznamu pomůcek, které je dobré mít po ruce.

Celkově ale platí, že nový plánek přinesl méně frustrace, rychlejší skládání a výrazně víc lidí, kteří plánku rozuměli na první dobrou. A to je pro nás to hlavní. 💪

Schéma nového plánkuSchéma nového plánku

Výsledky testování:

  • Před: ⏱ 19,7 min | zmatení z korálků | chybějící pomůcky
  • Po: ⏱ 13,2 min | lepší orientace | méně frustrace

Návod neustále ladíme

Už teď máme v šuplíku drobné úpravy – třeba přesun zmiňovaného QR kódu na úplný začátek plánku a jemné doladění prvního kroku. Ale hlavní je to, že naše testování mělo smysl. Jeden malý detail pomohl rozhýbat velkou změnu, která nakonec zjednoduší život tisícům nových Šviháků.

Zlepšovat naše produkty a vůbec všechno, co se kolem Švihej děje, můžeme i díky tobě, když nám dáš zpětnou vazbu. Kdo ví… Třeba příště budeš ty ten, kdo odstartuje další vlnu zlepšováků. 🩷

Napadá tě už teď něco konkrétního? Dej nám vědět.

Tomáš Vaněčekzakladatel Švihej.cz

Zpětná vazba Šviháků je pro nás naprosto důležitá. Díky tomu se nám podařilo nejen vylepšit návod na Katanu, ale třeba i Švihej portál. Díky za to!