Koronavirus a švihadlo

TOMÁŠ PŘEMĚNAKORONAVIRUS a karanténa. Vězení nebo nové příležitosti? Stalo se: Koronavirus omezil pohyb a sport po celém světě. Lidi, kteří byli zhýčkaní fitness centry a pestrou nabídkou cvičení najednou neměli moc na výběr. Nevěděli, jak využít volný čas. Co mají dělat? Aha, jistě, vzpomněli si, že ŠVIHADLO je převratný nástroj.

Proč zrovna švihadlo? Někdo je zkrátka líný vydat se dál než na zahradu nebo za stěnu obýváku a jít na výšlap do hor, projet se na kole nebo k smrti nenávidí běhání. A právě s během je skákání přes švihadlo nejčastěji srovnávané. Myslíš si, že při švihání si tolik nemákneš jako při třicetiminutovém běhu? Tak to se mýlíš.

Vědci porovnali přínos běhání a švihání

Americká asociace pro zdraví American Association for Health, Physical Education and Research v publikaci The Research Quarterly prokázala, že skákat deset minut denně přes švihadlo je stejně účinné jako třicetiminutový běh. Dočteš se o tom více ve výzkumné studii, v níž se vědci snažili popsat odlišný vliv na kardiovaskulární neboli vytrvalostní trénink při běhání a skákání přes švihadlo. 

Do výzkumu se zapojilo 92 mužů rozdělených do dvou skupin. Pánové v první skupině měli za úkol skákat přes švihadlo 10 minut denně, zbylá část mužů každý den 30 minut běhala a takhle to šlo šest týdnů. Následně se všichni podrobili testu Harvard Step Test, který zmapoval jejich kardiovaskulární hodnoty. A jak to dopadlo? Všech devadesát dva mužů dosáhlo stejného stupně zlepšení. Takže pokud běh nepatří mezi tvé oblíbené aktivity a trápíš se při každém kilometru, švihadlo bude skvělou volbou, jak se dostaneš do kondice.

ZNOVUZROZENÍ švihadla 

Můžeme prozradit, že v době koronaviru jsme zažili enormní zájem o skákání přes švihadlo. Upřímně, neudělalo nám to velkou radost. Spíše jsme se ptali: Muselo to dojít tak daleko, abyste švihadlo znovu ocenili? Od roku 2016, kdy ŠVIHEJ odstartovalo, švihadlu přikládáme obrovskou váhu, přestože se nám lidé smáli, že je to jen hloupý provaz a co se na něm tak dá učit. (Zajímavé je, že mnozí z nich nám teď píšou o radu, které švihadlo si mají vybrat.)

Samozřejmě nepřestáváme doufat, že sláva švihadla se vrátí v plné síle a skokanů bude dál přibývat. Na druhou stranu, třeba v boxu se skáče už celých sto let, což ukazuje i tohle epické video. A borci jako Muhammad Ali, Mike Tyson nebo Anthony Joshua švihání berou jako svoji každodenní součást boxerských příprav. Inspiruj se jimi.

Co jsme si uvědomili MY: I ty můžeš být dětským hrdinou

Není velkým překvapením, že dítě se většinou samo od sebe nestane milovníkem pohybu, ale obrovskou roli v tom hrají rodiče. Chtěli jsme proto dospělé motivovat a připravili jsme soutěž o švihadlo. Stačilo, aby na Instagram nahráli video, jak skáčou jejich děti a nejlepší skokan měl vyhrát naše švihadlo. Nakonec jsme se rozhodli věnovat švihadlo všem, kteří se výzvy zúčastnili, protože to nadšení v dětských očích při skákání nám dávalo neskutečnou energii. Rodiče nám děkovali a posílali další videa, jak se jejich děti tvářily při rozbalování švihadel. Hodně nás to potěšilo! Na tuhle část karantény s jistotou nezapomeneme a výzvu určitě zopakujeme. 

Proč se ale nezúčastnili další „velcí“, možná zkušenější, kteří mají děti učit a vést ke sportu? A nemusí to být jen rodiče. Jakýkoli menší tvor si zaslouží i tvoji energii, čas, motivaci nebo radu. Uvědom si to. A když v okolí příště uvidíš nějaké dítě, něco ho nauč :-). Právě “ti velcí” mají ty nejmenší vést k pohybu a být jejich skutečnými hrdiny. Tleskáme proto všem, kteří na to nezapomínají a podporují děti tím, že jim jdou příkladem.

Točíme dokumenty a videa nabité skvělými tipy

Konečně. Období karantény jsme využili také k přípravě videí. Natočili jsme dokumenty o sportovcích, kteří sice nejsou mediálně tolik známí, ale zaslouží si, aby se o nich vědělo (mrkni a dozvíš se ZDE, čím jsou výjimeční). Vybírali jsme sportovce, kteří při tréninku používají švihadlo a ukázali jsme jim, jak můžou vylepšit techniku švihu.  Všechno se ale netočí jen kolem švihadla.

Vytvořili jsme sbírku pro nadaci Zdravotní klaun a společně jsme vybrali 23 231,- korun. Všem zapojeným děkujeme.

A co jsi během karantény dělal ty?